Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka - fizjoterapeuta Wrocław

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy, którego przyczyną jest długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, biegnącego w kanale nadgarstka. W wyniku tego ucisku dochodzi do zaburzenia procesu odżywienia nerwu, obrzęku i różnego typu dolegliwości.

Jest to tzw. choroba cywilizacyjna, która jeszcze 30 lat temu była mało znana i dotyczyła wyłącznie osób wykonujących specyficzne czynności, np. sekretarek piszących na maszynie, kolarzy ściskających wiele godzin kierownicę roweru lub osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Obecnie coraz częściej dotyka osoby pracujące na komputerze i wynika ze specyficznego ułożenia dłoni na myszce i klawiaturze komputera – trzymanie dłoni w powietrzu bez wsparcia nadgarstka. Niestety, nawet, jeśli próbujemy trzymać dłonie zgodnie z zasadami ergonomii, nie jesteśmy w stanie uniknąć uginania ich przez wiele godzin i wielokrotnego powtarzania tych samych czynności.

Objawy

Pierwsze objawy są niewinne i często ignorowane.

Palce (najczęściej kciuk, palec wskazujący i środkowy) cierpną, sporadycznie pojawia się również ból łokcia i stawu ramiennego. W nocy budzi ból ręki lub niemiłe odczucie mrowienia i drętwienia palców. W kolejnych etapach bóle się nasilają, dochodzi nawet do osłabienia chwytu.

Jeżeli jednym z objawów jest drętwienie ramienia i ręki w łokciu, to diagnoza może być myląca, ponieważ częstym podejrzeniem tego stanu są zmiany w kręgosłupie szyjnym. Dopiero tzw. elektromiografia, czyli badanie czynności mięśni oraz przewodnictwa w nerwach obwodowych, może ostatecznie wykazać, że mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka.

Leczenie

By zdiagnozować chorobę konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci dalsze leczenie oraz przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W skrajnych sytuacjach może być konieczna nawet operacja.

Leczenie cieśni nadgarstka odbywa się etapami: unieruchomienie, fizykoterapia i rehabilitacja.
 
1. Unieruchomienie. Oszczędzanie kończyny jest kluczowe, pozwala to na zapoczątkowanie procesu gojenia się tkanek. Wskazane jest też chłodzenie nadgarstka. Dobrym rozwiązaniem może być masaż kostkami lodu lub przykładanie specjalnych zimnych okładów (gotowe można kupić w aptece). Zalecane jest też trzymanie uniesionego przedramienia, tak, by dłoń znajdowała się powyżej nadgarstka.

 2. Fizykoterapia i rehabilitacja. W leczeniu cieśni nadgarstka stosowane są także masaże, kinezyterapia (leczenie ruchem), terapia powięziowa, ultradźwięki, elektroterapia (tzw. zabiegi fizykalne), mobilizacja stawów, terapia zimnem i ciepłem.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372