Rwa kulszowa, nerwobóle
Rwa kulszowa to zapalenie korzonków nerwowych. Schorzenie wywołane jest uciskiem największego nerwu obwodowego w organizmie – kulszowego.
Korzonkami potocznie nazywane są pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami. W występują one parami – po dwa z prawej i z lewej strony rdzenia. Ich umiejscowienie sprawia, że są bardzo wrażliwe na wszelkie urazy i stany zapalne w okolicach kręgosłupa, co objawia się silnymi nerwobólami.
W celu zdiagnozowania rwy kulszowej należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wstępne rozpoznanie następuje na podstawie charakterystycznych objawów. Aby wykluczyć inne przyczyny bólu krzyża zazwyczaj konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak np. RTG, tomograf czy rezonans magnetyczny.
W początkowej fazie ostrego rzutu rwy kulszowej istotne jest dobranie odpowiednich pozycji złożeniowych np.: leżenie na plecach z kończynami zgiętymi pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych z podpórką. Stosuje się przy tym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także leki obniżające napięcie mięśniowe.
Można również w ostrej fazie choroby zalecić metody rozgrzewające, a także rozmaite, dobierane indywidualnie, zabiegi rehabilitacyjne, w tym fizykoterapię, kinezyterapię. W przewlekłej fazie rwy kulszowej zaleca się stosowanie balneoterapii. Jeśli powyższe metody nie odniosą rezultatu, trzeba udać się do neurochirurga.