Rwa kulszowa, nerwobóle

rwa kulszowa - fizjoterapia wrocław

Rwa kulszowa to zapalenie korzonków nerwowych. Schorzenie wywołane jest uciskiem największego nerwu obwodowego w organizmie – kulszowego.

Korzonkami potocznie nazywane są pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami. W występują one parami – po dwa z prawej i z lewej strony rdzenia. Ich umiejscowienie sprawia, że są bardzo wrażliwe na wszelkie urazy i stany zapalne w okolicach kręgosłupa, co objawia się silnymi nerwobólami.

Przyczyny

    • Zwyrodnienia, urazy. W wyniku urazów lub procesów zwyrodnieniowych w kręgach wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro. Dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i uciskać na korzonki nerwowe. Powoduje to przejmujący ból, który promieniuje z miejsca ucisku do nóg lub rąk. W przypadku uszkodzenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa ból promieniuje do pośladków, a czasem schodzi poprzez udo aż do łydki i stopy.
    • Intensywny wysiłek fizyczny. Rwa kulszowa może być spowodowana również zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i nagle zaczynają forsownie ćwiczyć lub pracować fizycznie (np. dźwigać). Do wystąpienia rwy kulszowej mogą też przyczynić się źle wykonywane ćwiczenia lub nieprawidłowe dźwiganie ciężkich przedmiotów czy podnoszenie się z fotela.
    • Dieta uboga w witaminy, sole mineralne, wapń. Dość często na rwę kulszową skarżą się osoby, których dieta jest uboga w wapń, sole mineralne i witaminy.

Objawy

    • nawracające, na początku tępe, występujące po wysiłku lub pracy w pozycji pochyłej, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej;
    • okresowe (co kilka miesięcy, a nawet lat) ostre, trwające nawet kilka dni bóle ww. okolicy połączone z usztywnieniem kręgosłupa i przykurczem mięśni.

W celu zdiagnozowania rwy kulszowej należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wstępne rozpoznanie następuje na podstawie charakterystycznych objawów. Aby wykluczyć inne przyczyny bólu krzyża zazwyczaj konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak np. RTG, tomograf czy rezonans magnetyczny.

Leczenie

W początkowej fazie ostrego rzutu rwy kulszowej istotne jest dobranie odpowiednich pozycji złożeniowych np.: leżenie na plecach z kończynami zgiętymi pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych z podpórką. Stosuje się przy tym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także leki obniżające napięcie mięśniowe.

Można również w ostrej fazie choroby zalecić metody rozgrzewające, a także rozmaite, dobierane indywidualnie, zabiegi rehabilitacyjne, w tym fizykoterapię, kinezyterapię. W przewlekłej fazie rwy kulszowej zaleca się stosowanie balneoterapii. Jeśli powyższe metody nie odniosą rezultatu, trzeba udać się do neurochirurga.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372