Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty - bolący łokieć

Jest to najczęstsza dysfunkcja stawu łokciowego i myli się ten, kto myśli, że dotyczy wyłącznie amatorów gry w tenisa. Obecnie schorzenie to zostało uznane za chorobę zawodową m.in. pracowników biurowych czy informatyków .

Powstaje z powodu długotrwale powtarzających się ruchów przedramienia i palców. Często wykonywane te same czynności np. przy grze w tenisa lub przy pracy myszką od komputera powodują mikrourazy w obrębie przyczepów mięśniowych.

Kogo dotyczy?

Przypadłość – łokieć tenisisty – dotyka:

  • pracowników biurowych,
  • informatyków,
  • kierowców,
  • monterów,
  • mechaników
  • sportowców.

Narażony jest każdy, kto w swojej pracy czy hobby wykonuje powtarzające się ruchy rąk.

Objawy

Głównym objawem schorzenia jest ból w bocznej części stawu łokciowego. Mówiąc dokładniej to ból w obrębie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, w miejscu przyczepów mięśni prostowników nadgarstka i palców. Często występuje też promieniowanie na przednią część przedramienia, a nawet do palców. 

Dolegliwości bólowe zwykle zwiększają się przy próbie chwytania przedmiotów. Może tutaj również występować osłabienie mięśni oraz obrzęk.

Przyczyna

Łokieć tenisisty to entezopatia, czyli stan zapalny i ból w miejscu połączenia ścięgna mięśniowego z kością. Jest to zmiana chorobowa, przeciążeniowo-zwyrodnieniowa, spowodowana powtarzającymi się naprężeniami i mikrourazami, którym towarzyszą naderwania włókien ścięgnistych.

Jak leczymy?

W tej dolegliwości najlepiej sprawdzają się techniki powięziowe oraz głęboki masaż poprzeczny. Sama terapia nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ pracujemy na tkankach w miejscu, które jest zmienione chorobowo i bolesne, natomiast efekty przeciwbólowe osiągamy już po pierwszych wizytach.

Z każdym kolejnym spotkaniem działanie przeciwbólowe jest trwalsze.

Terapię kończymy naklejeniem plastra (kinesiotaping) w celu odciążenia bolesnego miejsca i wspomagania procesów regeneracyjnych tkanek.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372