Dyskopatie
Dyskopatia - leczenie

Dyskopatia stanowi jeden z pierwszych etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Najczęściej występuje w obrębie krążka międzykręgowego, którego zadaniem jest amortyzowanie ruchów kręgosłupa. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego i w 90% składa się z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego.

Dyskopatia jest ściśle związana z rozwojem cywilizacji i współczesnym trybem życia. Za mało chodzimy, nie uprawiamy sportu, spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej, np. pracując za biurkiem. Obecnie co najmniej 50 procent Polaków narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z kręgosłupem. Niepokojąco wzrasta liczba młodych osób z wadami kręgosłupa, które już w młodym wieku uskarżają się na bóle pleców.

Objawy

  • ból w objętym chorobą odcinku kręgosłupa, promieniujący wzdłuż dróg nerwowych,
  • zaburzenia czucia powierzchniowego, takie jak: mrowienie i drętwienie w obszarze objętym chorobą,
  • osłabienie, porażenie lub niedowład mięśni, w dłuższym czasie prowadzący nawet do ich zaniku,
  • osłabienie odruchów ścięgnistych,
  • objawy rozciągowe – dolegliwości bólowe spowodowane przez naciągnięcie uciśniętych nerwów.

Leczenie

Rehabilitacja dyskopatii jest dostosowana do stopnia rozwoju schorzenia. Polega na likwidacji bólu za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych i zabiegów, a także przyjmowania przez pacjenta (np. podczas snu i odpoczynku) pozycji odciążających chory dysk. Ważnym elementem są zabiegi fizykalne (np. elektroterapia), których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego i wyeliminowanie bólu.

Po opanowaniu stanu ostrego, stosuje się specjalne techniki zmniejszające napięcie mięśniowe i prowadzące do stopniowego przywracania pełnego zakresu ruchu w segmencie kręgosłupa.

Ważnym elementem rehabilitacji u pacjentów dyskowych jest proces budowania tzw. stabilizacji centralnej. Jest on realizowany poprzez indywidualnie dopasowane ćwiczenia, które zwiększają stabilizującą rolę aparatu mięśniowego. Równie ważne jest nauczenie pacjenta odpowiednich nawyków ergonomicznych, dzięki którym można liczyć na utrwalenie przywróconej funkcjonalności.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372