Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest bardzo ważna. To czas, kiedy się poznajemy, dobieramy terapię i ustalamy cykl zabiegów. Dlatego przebiega nieco inaczej niż pozostałe. Po pierwsze – trwa dłużej, ok. 1,5h (90 min). Po drugie – wymaga odpowiedniego przygotowania się przez pacjenta. Jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta w naszym gabinecie fizjoterapii, przeczytaj poniższe wskazówki.

Jak się przygotować do wizyty?

  1. Wygodny strój. Niezależnie od tego, jaką terapię dopasuje fizjoterapeuta, pamiętaj, by na wizytę zabrać wygodne ubranie. Powinien to być strój, który pozwoli na swobodny dostęp do części ciała poddawanej zabiegowi (urazowej) i nie będzie krępował ruchów. Mogą to być np. legginsy, spodnie lub spodenki dresowe, koszulka oraz skarpety.
  1. Dokumentacja medyczna. Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną, przede wszystkim zdjęcia obrazowe, RTG, MRI, USG, a także inne wyniki badań oraz skierowania – pamiętaj o tym, by je zabrać ze sobą. Pozwoli to na skrócenie czasu diagnozowania oraz na skuteczne dopasowanie terapii. Ponadto, terapeuta na podstawie tych badań będzie mógł zauważyć ewentualne przeciwwskazania do poszczególnych metod.
  1. Leki przeciwbólowe. Jeżeli jest to możliwe, przed wizytą nie powinieneś przyjmować leków przeciwbólowych, ani maści. Jest to o tyle istotne, że mogą one zaburzyć obraz dolegliwości przy przeprowadzanych testach klinicznych.

Jak przebiega pierwsza wizyta w naszym gabinecie?

Pierwsze spotkanie składa się z czterech etapów:
  1. Jest to czas, kiedy się poznajemy. Podczas wywiadu zbieramy szczegółowe informacje o Twoich dolegliwościach bólowych.
  • Rozmawiamy o przyczynach,
  • Pytamy o objawy: od kiedy są, jak długo trwają, co je nasila, a co łagodzi.
  • Bardzo ważne podczas wywiadu są informacje o przebytych urazach, operacjach czy chorobach.
Im więcej szczegółów uzyska fizjoterapeuta, tym skuteczniej dopasuje metodę leczenia do schorzenia.
  1. Na tym etapie następuje ogólne badanie stanu Twojego ciała.
  • Zaczynamy od oceny wizualnej.
  • Następnie przeprowadzamy badanie palpacyjne, czyli specjalistyczne badanie manualne, które pozwala na sprawdzenie sztywności, elastyczności i napięcia mięśni oraz ruchomości powięzi.
  • Zakończeniem badania są testy funkcjonalne. Na ich podstawie oceniamyin. zakres ruchów kręgosłupa i stawów obwodowych. 
  1. Planowanie terapii. Po szczegółowym wywiadzie i dokładnym badaniu następuje diagnoza oraz ustalanie wstępnego planu terapii, który zawiera m.in.: przewidywaną liczbę spotkań, określone metody oraz wybrane zabiegi. Każdy plan jest indywidualnie dopasowany do konkretnego schorzenia. Dlatego liczba wizyt jest uzależniona od stanu i rodzaju dolegliwości. 
  1. Jeżeli czas na to pozwoli, to ostatnim etapem jest terapia. Naszym głównym zadaniem jest pomoc w uśmierzeniu bólu oraz jak najszybsze przywrócenie prawidłowego funkcjonowania urazowej części ciała. Zawsze dążymy do tego, by zacząć zbiegi już na pierwszej wizycie.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372