Ostroga piętowa
Ostroga piętowa - fizjoterapia Wrocław

Ostroga piętowa to przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego, któremu towarzyszą dokuczliwe dolegliwości bólowe zlokalizowane pod piętą, wywołane uciskiem nerwów. Uniemożliwiają one lub w znacznym stopniu ograniczają stanie i chodzenie. Częściej występuje u osób starszych w wyniku zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych.

Ostroga piętowa tworzy się w miejscu, narażonym na ciągłe napinanie oraz rozluźnianie, czyli tam, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. W wyniku ciągłego podrażniania i mikrourazów powstaje w tym miejscu narośl kostna zwana ostrogą.

Przyczyny

Czynniki, które wpływają na pojawienie się stanu zapalnego:
• nadwaga (przeciążenie),
• urazy, np. nie do końca wyleczone kontuzje stawu skokowego lub stopy,
• noszenie źle dopasowanego obuwia oraz wysokich obcasów,
• płaskostopie,
• praca wymagająca długotrwałego stania,
• uprawianie dyscyplin sportowych obciążających stopy,
• wiek (z upływem lat elementy kostno-stawowe szybciej ulegają niszczeniu).

Objawy

Podstawowym objawem występujący w ostrodze piętowej jest ból pięty, który wzmaga się podczas chodzenia. Natomiast już po dłuższym tzw. „rozchodzeniu” – słabnie. Może utrzymywać się przez dłuższy czas na takim samym poziomie, lub występować gwałtownie, nasilać się z każdym krokiem i utrzymywać nawet podczas leżenia czy siedzenia.

Leczenie

Podstawą jest konsultacja z lekarzem, który potwierdzi bądź wykluczy diagnozę. Zazwyczaj tego rodzaju dolegliwość leczona jest przez ortopedę. W leczeniu stosuje się wkładki z odciążeniem bolesnej okolicy, a także terapię fizykalną (ultradźwięki, diatermię krótkofalową, jonoforezę, krioterapię, kinezyterapię miejscową, zabiegi laserowe). Na uciążliwe bóle pomagają również masaże stóp.

Ćwiczenia powinny stanowić nieodłączny element terapii. Odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia znacznie redukują ból i jednocześnie nie są bardzo skomplikowane, dlatego każdy może je samodzielnie wykonywać w domu bez pomocy rehabilitanta.

Kontakt

ul. Zwycięska 43
53-033 Wrocław

Tel: 697272372