Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy leczenie

Staw skroniowo-żuchwowy to niepozorny, ale bardzo ważny w życiu codziennym narząd. Pozwala na otwarcie ust miliardy razy w ciągu całego życia, a jego prawidłowa praca przydaje się podczas mówienia, śpiewania i jedzenia.

Staw skroniowo-żuchwowy – to wraz z uzębieniem, mięśniami żwaczowymi i żuchwą element układu czynnościowego, który wchodzi w skład kompleksu czaszkowo-szyjnego. Zaburzenie ustawienia odcinka szyjnego (np. zniesienie lordozy szyjnej) powoduje zmianę w ustawieniu żuchwy, a tym samym wpływa na prawidłowe działanie stawu skroniowo-żuchwowego.

W takiej sytuacji staw oraz mięśnie wykonują pracę dodatkową i nadmiernie napinają się. W konsekwencji doprowadza to do wytężonego wysiłku: mięśnie są skurczone i powodują ból, szczególnie silny podczas ucisku tzw. punktów spustowych.

Przyczyny

·         urazy lub zabiegi operacyjne dokonane w obrębie twarzy,

·         wady zgryzu i/lub braki w uzębieniu,

·         długotrwały stres,

·         duża wrażliwość na ból (tzw. niski próg bólu),

·         zbyt silne napięcie mięśni w obszarze twarzoczaszki,

·         nabyte nawyki zaciskania szczęk, zgrzytania zębami (czasem bezwiednie podczas snu), wypychania języka,

·         nawyki związane z jamą ustną, np. obgryzanie paznokci, nagryzanie warg itp.

 

Leczenie

Rehabilitacja polega na zmniejszeniu napięcia mięśniowego w obrębie głowy, twarzy i w jamie ustnej, a w razie potrzeby również w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa. Co skutkuje  przywróceniem prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *